TĒMA: Pensijas

Vai Latvijas pensijas stāžā ieskaita Apvienotajā Karalistē nostrādāto laiku

J
jautā:
15. martā, 2024
Aivars Ozoliņš

Labdien! Esmu 68 gadus vecs. Padomju laikos Latvijā nostrādāju 12 gadus un 10 mēnešus (ir saglabājusies darba grāmatiņa). 1989.–1992. gadā mācījos un paralēli strādāju Lielbritānijā, un tur maksāju ienākuma nodokli. Kopš 1992. gada dzīvoju un strādāju ASV. Saprotu, ka minimālais darba stāžs pensijas saņemšanai Latvijā ir 15 gadi. Vai ir iespējams nepilnos 13 Latvijā nostrādātos gadus papildināt ar apmēram trim Anglijā nostrādātajiem gadiem, tādējādi sasniedzot nepieciešamos 15 gadus? Paldies par atbildi!

A
atbild:
26. martā, 2024
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Sanita Letapura, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Apvienotajā Karalistē (AK) uzkrātos apdrošināšanas periodus, kurus ir apstiprinājusi AK kompetentā iestāde pensiju jautājumos, var izmantot tiesību noteikšanai uz Latvijas vecuma pensiju apdrošināšanas periodu summēšanas rezultātā tām personām, kuras dzīvo Latvijā, kādā citā Eiropas Savienības dalībvalstī, Eiropas Ekonomikas zonas valstī vai AK. Personām, kuras dzīvo ASV, apdrošināšanas periodi AK netiek ņemti vērā tiesību noteikšanai uz Latvijas vecuma pensiju.