TĒMA: Pensijas

Vai būs tiesības uz Latvijas pensiju

J
jautā:
08. aprīlī, 2024
Ļubova

Sieviete no 2002. līdz 2022. gadam strādāja Latvijā, tagad viņa dzīvo Krievijā. Līdz pensijas vecuma sasniegšanai 2025. gadā viņai vēl ir gads un 9 mēneši. Vai viņa varēs 2025. gadā saņemt Latvijas pensiju? Kādi dokumenti tam ir nepieciešami?

A
atbild:
25. aprīlī, 2024
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Santa Pēkale, Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Personai, kura dzīvo Krievijā, tiesības uz Latvijas pensiju tiks izvērtētas, ja no Krievijas kompetentās organizācijas pensiju jomā tiks saņemts iesniegums pensijas piešķiršanai saskaņā ar Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līguma par sadarbību sociālās drošības jomā nosacījumiem. Ja Latvijas apdrošināšanas stāžs būs mazāks par nepieciešamajiem 20 gadiem, tad tiesību noteikšanai varēs izmantot Krievijas kompetentās organizācijas apstiprināto Krievijas stāžu, bet pensiju aprēķinās tikai par Latvijas stāžu. Pēc 1996. gada 1. janvāra apdrošināšanas stāžu Latvijā apliecina VSAA informācijas sistēmā uzkrātās apdrošināšanas iemaksas. Tādēļ apdrošināšanas stāža pierādīšanai papildu dokumenti nav nepieciešami, vien Krievijas kompetentajā organizācijā jāiesniedz pensijas pieprasījums.