Trešās pakāpes radinieku mantošana

J
jautā:
10. novembrī, 2023
Anna

Labdien! Pirms trim gadiem nomira brālis, māju mantoja dēls, kurš tagad arī nomira. Vai es kā māsa varu pieteikties uz brāļa mantojumu civiltiesā?

A
atbild:
19. decembrī, 2023

Ja brāļa dēlam nav atstāts testaments vai noslēgts mantojuma līgums, visu viņa mantu likumiskā kārtībā manto radinieki (likumiskie mantinieki).

Sākotnēji manto laulātais un bērni. Ja nav laulātā un/vai bērnu, tad manto nākamās mantinieku šķiras šādā secībā:

  • brāļi/māsas un mirušo brāļu/māsu bērni (II šķira);
  • pusbrāļi/pusmāsas un mirušo pusbrāļu/pusmāsu bērni (III šķira);
  • citi mirušā radinieki – manto tas/tie, kam tuvāka radniecības pakāpe.

Jūs kā mirušā tēva māsa esat 3. pakāpes radiniece. Līdzīgas mantošanas tiesības būs arī citiem trešās pakāpes radiniekiem – gan pa mirušā tēva, gan mirušā mātes līniju.

Latvijā mantojumu nekārto tiesa, bet gan notārs (tiesa skata mantojuma strīdus). Ieteicams sazināties ar notāru pēc mirušā brāļa dēla dzīvesvietas. Notārs konsultēs, kā un vai ir iespējams iesniegt mantošanas iesniegumu.