TĒMA: Nodokļi

Darījumu apliecinošie dokumenti ļauj izsekot saimnieciskā darījuma norisēm

J
jautā:
23. oktobrī, 2023
Māra

Sveicināti! Lasīju, ka pašnodarbinātai personai, maksājot par saimniecisko izdevumu virs 30 eiro, pirkuma čekā obligāti ir jānorāda savi rekvizīti. Vai tā ir? Ja ir, vai kā rekvizīts der tikai personas kods? Kas notiek, ja rekvizītus neieraksta? Paldies!

A
atbild:
21. novembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Arī pašnodarbinātai personai ir jāuzglabā darījumu apliecinošie dokumenti (piemēram, čeki) – līdz dienai, kad tie nepieciešami, lai izpildītu Grāmatvedības likuma 6. panta otrās daļas prasības par saimnieciskā darījuma norises izsekojamību, bet ne mazāk par pieciem gadiem.

Grāmatvedības reģistros izdara ierakstus, kas pamatoti ar attaisnojuma dokumentiem. Attaisnojuma dokuments apliecina uzņēmuma saimnieciskā darījuma esību, un tajā ir ietverti vismaz Grāmatvedības likuma 11. panta piektajā daļā minētie rekvizīti un informācija par saimniecisko darījumu.

Likuma 11. panta 5. daļā noteikts: “Attaisnojuma dokumentā ietverami vismaz šādi rekvizīti un informācija par saimniecisko darījumu:

  • dokumenta veida nosaukums;
  • dokumenta datums;
  • dokumenta numurs;
  • ziņas par uzņēmumu, kas ir saimnieciskā darījuma dalībnieks, kurš savā vārdā izdod dokumentu (turpmāk – dokumenta autors):
  • dokumenta autora nosaukums (komercsabiedrībai, individuālajam komersantam – firma), reģistrācijas numurs vai nodokļu maksātāja reģistrācijas kods,
  • ja dokumenta autors ir tāda fiziskā persona, kas veic saimniecisko darbību, bet nav individuālais komersants, – vārds un uzvārds, nodokļu maksātāja reģistrācijas kods;
  • ziņas, kas ļauj nepārprotami identificēt citus saimnieciskā darījuma dalībniekus, ja tādi ir (norāda tādas pašas ziņas, kādas šīs daļas 4. punktā noteiktas attiecībā uz dokumenta autoru);
  • ja cits saimnieciskā darījuma dalībnieks ir fiziskā persona, kas neveic saimniecisko darbību, – vārds un uzvārds. Personas kodu (ja personai tāds piešķirts) norāda pēc šīs personas pieprasījuma vai ja tas izriet no citiem normatīvajiem aktiem;
  • saimnieciskā darījuma apraksts un vērtība naudas izteiksmē, bet normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos – arī cita informācija par saimniecisko darījumu (piemēram, daudzums, mērvienība);
  • atsevišķiem attaisnojuma dokumentu veidiem – arī citi normatīvajos aktos noteiktie obligātie rekvizīti;
  • par attaisnojuma dokumentā sniegtās informācijas pareizību atbildīgās personas paraksts (izņemot šā panta sestajā, septītajā un astotajā daļā minētos gadījumus).”

Saskaņā ar Ministru kabineta 2022. gada 31. maija noteikumiem Nr. 322 “Kārtība, kādā individuālie komersanti un citas fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, individuālie uzņēmumi, zemnieku un zvejnieku saimniecības kārto grāmatvedību vienkāršā ieraksta sistēmā” ierakstus saimnieciskās darbības ieņēmumu un izdevumu uzskaites žurnālā izdara, pamatojoties uz:

  • ārējiem attaisnojuma dokumentiem (piemēram, maksājumu konta izraksts par personas veiktajiem naudas darījumiem konkrētā datumā vai konkrētā laikposmā, kases čeks, Valsts ieņēmumu dienestā reģistrēta kvīts vai biļete);
  • iekšējiem attaisnojuma dokumentiem (piemēram, pašu sagatavots kases ieņēmumu vai izdevumu orderis par vienu vai vairākiem saņemtajiem vai izsniegtajiem kases čekiem vai Valsts ieņēmumu dienestā reģistrētajām kvītīm, vai biļetēm konkrētā datumā vai konkrētā laikposmā, pašu sagatavots kases ieņēmumu vai izdevumu orderis par personiskajiem ieguldījumiem vai personiskajam patēriņam izņemtajiem līdzekļiem);
  • naudas izdevumus apliecinošajiem dokumentiem (piemēram, kases čeks, biļete) (noteikumu Nr. 322 10.6. apakšpunkts).

Jūsu minētie 30 eiro, iespējams, attiecas uz Pievienotās vērtības nodokļa likuma izņēmumu, proti, par vienkāršoto nodokļa rēķinu var izmantot kases čeku vai citu dokumentu, kurā nav ietverti pircēja rekvizīti, ja tas izsniegts par darījumu, kura vērtība bez nodokļa ir mazāka par 30 eiro. Šāds čeks būs izmantojams tikai PVN uzskaitei, bet ne saimniecisko darījumu apliecināšanai.

Pievienotās vērtības nodokļa likuma 126. pantā ir vienkāršotā nodokļa rēķina regulējums, tajā norādāmie rekvizīti, informācija, kādos gadījumos to var izrakstīt un izmantot.