TĒMA: Satiksme

Ar kaimiņu vai nu jāpanāk vienošanās, vai jāvēršas tiesā

J
jautā:
04. februārī, 2016
Martins

Labdien. Vai piekļūšanai savam īpašumam drīkstu izmantot ceļa servitūtu (uz kaimiņa zemes esošu ceļu), kas nav norādīts manā zemesgrāmatā, ceļa servitūts ir par labu citam kaimiņam, mana zeme ir atdalīta no liela zemes gabala, kuram varēja piekļūt no pašvaldības ceļa. Ja drīkstu izmantot servitūta ceļu, kas būs, ja kaimiņi vairs nevēlēsies mani laist pa šo ceļu? Vai man ir jāslēdz atsevišķs servitūta līgums ar kaimiņu, uz kura zemes atrodas ceļš?

A
atbild:
22. februārī, 2016
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Ja Jums nav cita ceļa, kā piekļūt savam īpašumam, Jums ir tiesības uz ceļa servitūtu. Ja uz kaimiņa zemes esošajam ceļam jau ir servitūta statuss (kaut gan citam lietotājam par labu), pēc loģikas šķiet, ka nebūtu iemesla liegt šo servitūtu izmantot vēl vienam zemes īpašniekam, jo vairāk tādēļ, ka par ceļa uzturēšanu ir jāgādā servitūta lietotājam.

Tomēr, ja kalpojošā īpašuma saimnieks Jums ceļu izmantot neļauj, tad ir divi ceļi, kā problēma risināma. 1. Sarunu ceļā panākta un rakstiski noformēta vienošanās par atļauju ceļu lietot. 2. Ja tas nav iespējams, jāvēršas tiesā ar iesniegumu ceļam piešķirt servitūta statusu.

Kā tas darāms, sīkāk var uzzināt LV portāla rakstā “Ceļa servitūts – mana zeme cita labumam”.