Parādnieku bez iztikas līdzekļiem neatstāj

J
jautā:
15. aprīlī, 2024
Roberts

Labdien! Vai tiesu izpildītājs var likt bankai aizturēt visus manus ienākumus, piemēram, algu pilnā apmērā?

A
atbild:
17. aprīlī, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Piemērojamos piespiedu izpildes līdzekļus parāda piedziņā izvēlas piedzinējs, iesniedzot izpildu dokumentu tiesu izpildītājam izpildei. Ir vairāki piespiedu izpildes līdzekļi:

  • piedziņas vēršana uz parādnieka darba samaksu un tai pielīdzinātajiem maksājumiem;
  • piedziņas vēršana uz naudas līdzekļiem kredītiestādēs un pie citiem maksājumu pakalpojumu sniedzējiem;
  • piedziņas vēršana uz kustamo mantu un nekustamo īpašumu un citi.

Bez iztikas līdzekļiem parādnieks netiek atstāts, jo Civilprocesa likums atkarībā no parādsaistību veida nosaka parādniekam saglabājamo minimālo naudas līdzekļu summu. Tādējādi ieturēt visu parādnieka darba algu nav iespējams.

Visbiežākā kļūda, ko pieļauj parādnieki, ir nesadarbošanās ar tiesu izpildītāju. Savu interešu nodrošināšanai parādniekam ir pienākums nolēmuma izpildes laikā:

  • sniegt patiesu un pilnīgu informāciju par savu mantisko stāvokli un darbavietu;
  • informēt par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu;
  • būt sasniedzamam – paziņot par darbavietas vai dzīvesvietas maiņu;
  • paziņot par papildu ienākumu avotiem;
  • uzdot jautājumus un saņemt atbildes.

Paša parādnieka interesēs ir tiesu izpildītājam sniegt iepriekšminēto informāciju. Tiesu izpildītāji komunicē ar parādniekiem telefoniski, e-pastā, klātienē birojos. Tāpēc, lai parādu piedziņas procesu nepadarītu sev par katastrofu, sazinieties ar savu tiesu izpildītāju.