Ja vecāku pabalsta saņēmējs strādā, izmaksā pusi no piešķirtā pabalsta

J
jautā:
15. martā, 2024
Henrijs

Labdien! Vecāki pēc bērna piedzimšanas nolēmuši, ka bērna kopšanas un vecāku pabalstu saņems tēvs, turpinot strādāt, jo viņa ienākumi ir lielāki, bet bērnu kops māte. Vai vecākiem pienākas tikai 50% no vecāku pabalsta? Vai tomēr pilna summa? Tā kā viens vecāks negūst nekādus ienākumus un 50% no tēva saņemtā vecāku pabalsta ir mazāki nekā mātes ienākumi strādājot, mājsaimniecībai kopumā sanāk zaudēt ienākumus, jo ievērojami pieaug izdevumi. Jau iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
21. martā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vecāku pabalstu izmaksā vienam no vecākiem, kas ir darba ņēmējs vai pašnodarbinātais. Māte un tēvs paši vienojas, kurš būs pabalsta saņēmējs.

Vecāku pabalstam ir pamatdaļa (15 vai deviņi mēneši) un nenododamā daļa katram no vecākiem pa diviem mēnešiem.

Ja vecāks, kurš saņem vecāku pabalsta pamatdaļu, strādā (neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā), viņam tiek maksāti 50% no piešķirtā pabalsta. Ja pabalstu saņems bērna tēvs, kurš turpinās strādāt, viņš saņems darba algu un pusi no piešķirtā vecāku pabalsta.

Savukārt, lai saņemtu pabalsta nenododamo daļu, jāatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

Informācija par visiem pabalstiem ģimenēm ar bērniem ir pieejama VSAA mājaslapā šeit.