TĒMA: Veselība

Kanabidiols kā tīra viela kontrolei nav pakļauta

J
jautā:
07. februārī, 2024
AG

Labdien! Kā ir iespējams pārliecināties, ka pasūtīto CBD produktu saturs atbilst izplatītāju norādītajam saturam? Ņemot vērā, ka Latvijā tīrs CBD ir legāls, vēlos saprast, kā, to sūtot, būt drošam, ka piegādātājs atsūta CBD ar atļautu sastāvu un netiek pārkāpts likums. CBD produkti tiek sūtīti no oficiāla Eiropas Savienības valsts uzņēmuma ar norādītiem kvalitātes standartu sertifikātiem. Produkti tiek sūtīti ar 0% THC saturu. Izplatītāju uzņēmums norāda produktu laboratorisko analīžu rezultātus. Vai izplatītāju sniegtajiem laboratorijas rezultātiem var ticēt? Vai man kā CBD produktu pasūtītājam jāveic CBD produktu laboratoriskā pārbaude, ja izplatītājs konkrētajam produktam norāda laboratorijas analīžu rezultātus? Kur šādiem produktiem var veikt laboratoriskās analīzes? Ja konkrētajiem produktiem pirms pasūtīšanas jāveic analīzes, kā tiem noformēt piegādes adresi? Vai sākumā tie jānogādā laboratorijā ekspertīzes veikšanai, lai pārliecinātos, ka piegādātājs atsūtījis korektu sastāvu, lai netiktu pārkāpts likums, ievedot valstī CBD produktus? Kuri likumi regulē CBD analīžu rezultātu veikšanu, uzticamību u. c. ar to saistītos jautājumus, kas man būtu jāņem vērā, pasūtot CBD produktus, lai zinātu, ka piegādātājs mani nav apmānījis, atsūtot ko nelikumīgu?

A
atbild:
15. februārī, 2024

Saskaņā ar likuma “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību” 2. pielikuma II nodaļas 11. punkta 10. apakšpunktu kanabidiolam (CBD) ir noteikts izņēmums, līdz ar to kanabidiols (CBD) kā tīra viela Latvijā kontrolei nav pakļauta.

Komersanta rīcībā jābūt dokumentāriem pierādījumiem par kanabidiola (CBD) izcelsmi.

Pierādīt, ka produkti nesatur tetrahidrokanabinolu (THC), var tikai ar akreditētā laboratorijā veiktas pārbaudes testēšanas pārskata dokumentu, kurā norādīti produktu nosaukumi, pēc kuriem tos var nepārprotami identificēt.

Ņemot vērā, ka pieprasījumā netiek sniegta informācija par konkrētiem produktiem, kā arī nav iespējams iegūt pilnvērtīgu informāciju par produktu sastāvu un izmantošanu, nav iespējams novērtēt produktu atbilstību zāļu kategorijai vai citai produktu grupai. Līdz ar to nav iespējams noteikt arī produktu iegādes, saņemšanas kārtību, kā arī nepieciešamo dokumentāciju produktu izplatīšanai.

Kanabidiola (CBD) kā tīras vielas izmantošana atļauta kosmētiskajos līdzekļos, kā arī elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumos.

Izplatot kanabidiolu (CBD) kā kosmētisko līdzekli, saistoša ir Eiropas Parlamenta un Padomes 2009. gada 30. novembra Regula (EK) Nr. 1223/2009 par kosmētikas līdzekļiem noteiktajām prasībām.

Elektronisko smēķēšanas ierīču šķidrumiem prasības ir noteiktas Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā.

Kompetentā iestāde kosmētikas, smēķēšanas produktu un elektronisko cigarešu aprites jautājumos ir Veselības inspekcija.

Informējam, ka kanabidiolu (CBD) saturošus produktus patlaban nav atļauts izplatīt Eiropas Savienības tirgū kā pārtikas produktus, to sastāvdaļas vai uztura bagātinātājus. Kompetentā iestāde pārtikas (t. sk. uztura bagātinātāju) aprites jautājumos ir Pārtikas un veterinārais dienests.

Ja kanabidiolu (CBD) saturošs produkts ir klasificēts kā zāles, pirms izplatīšanas Latvijā to nepieciešams reģistrēt Latvijas Zāļu reģistrā normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Zāles izplatīt saskaņā ar normatīvo aktu prasībām var tikai licencēti farmaceitiskās darbības uzņēmumi.