Kam izmaksā maternitātes pabalstu

J
jautā:
07. janvārī, 2024
Jana

Labdien!
Ja es vairs nebūšu darba attiecībās mēnesi pirms BKA, vai man tiks izsniegta un apmaksāta pirmsdzemdību un pēcdzemdību B lapa? Jau iepriekš pateicos par atbildi!

A
atbild:
12. janvārī, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Jūsu jautājums, visticamāk, ir saistīts nevis ar BKA, jo to piešķir darba devējs tikai pēc bērna piedzimšanas, bet ar darba attiecību statusa zaudēšanu pirms došanās grūtniecības atvaļinājumā.

Valsts apmaksātais maternitātes pabalsts par visu grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma laiku (darbnespējas lapas B divas daļas) pienākas sievietei, kura:

  • ir darba ņēmēja vai pašnodarbinātā, sākoties grūtniecības atvaļinājumam;
  • ir atbrīvota no darba vai zaudējusi pašnodarbinātā statusu ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma;
  • ir atbrīvota no darba uzņēmuma likvidācijas dēļ ne agrāk kā 210 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma.

Pabalsta pirmo daļu izmaksā par grūtniecības atvaļinājuma 56 vai 70 dienām, ja topošā māte līdz 12. grūtniecības nedēļai ir stājusies medicīniskajā uzskaitē. Pabalsta otro daļu par dzemdību atvaļinājuma 56 vai 70 kalendārajām dienām izmaksā pēc bērna piedzimšanas. Maternitātes pabalsta iespējamo apmēru var aprēķināt, izmantojot VSAA maternitātes pabalsta kalkulatoru.

Ja ir piešķirts maternitātes pabalsts, tad tiks piešķirts arī vecāku pabalsts.