TĒMA: Nodokļi

Kā pašnodarbinātais aprēķina un veic obligātās iemaksas

J
jautā:
10. decembrī, 2023
Roberts

Labdien! Vēlos līdz galam saprast, kā tiek aprēķināti nodokļi pašnodarbinātai personai, kas vienlaikus ir SIA darbinieks. Ir bijusi sadarbība ar vairākām grāmatvedēm, taču, liekas, viena saka vienu, otra citu, līdz ar to esmu neizpratnē. Piemēram, ienākumi par šo mēnesi ir 3000 EUR, no tiem 480 EUR būtu izdevumi. Ar nodokli apliekamā summa ir 2520 EUR. Kā tiktu aprēķināti nodokļi no šīs summas? Minimālā alga pēc likuma šobrīd ir 620 EUR. Piemērs Nr. 1: a) 31,07% = 620 * 31.07 / 100 = 192,63 EUR; b) 2520 – 620 = 1900 EUR; 3) 10% = 1900 * 10 / 100 = 190,00 EUR; 4) 192,63 + 190,00 = 382,63 EUR (nodokļi apmaksai). Piemērs Nr. 2: a) 620 x 4 = 2480,00 EUR; b) 2480 * 31,07% / 100 = 770,54 EUR; c) 2520 – 2480 = 40,00 EUR; d) 40 * 10% / 100 = 4,00 EUR; e) 770,54 + 4,00 = 774,54 EUR (nodokļi apmaksai). Atbildes uz jautājumiem izmeklējos visur, bet visur aprēķinātās summas nepārsniedz 1000 EUR, līdz ar to nav iespējams saprast, vai VSAOI rēķinās vienu reizi vai tik reižu, cik tās nosedz pilnu 620 EUR slieksni. Liels paldies jau iepriekš.

A
atbild:
28. decembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja fiziskā persona vienlaikus saņem dažāda veidu ienākumus un atbilst pašnodarbinātā un darba ņēmēja statusam, tad obligātās iemaksas tā veic no abos statusos gūtajiem ienākumiem, atbilstoši katram statusam noteiktajai likmei un kārtībai.

No jūsu jautājuma secināms, ka vēlaties noskaidrot, kā pašnodarbinātajam jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). Jo saimnieciskās darbības veicējs/pašnodarbinātais, ja ir izvēlējies vispārējo nodokļu režīmu, maksā ne tikai VSAOI, bet arī iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Pašnodarbinātajam, ja ienākumi no saimnieciskās darbības mēnesī sasniedz un pārsniedz minimālās algas apmēru (šogad 620 eiro), jāmaksā VSAOI 31,07% no vismaz 620 eiro (vai izvēlēta lielāka obligāto iemaksu objekta) + 10% no starpības starp faktiskajiem ienākumiem un 620 eiro (vai cita izvēlētā objekta, no kā veiktas obligātas iemaksas 31,07%).

Tā ir nevis grāmatveža, bet gan pašnodarbinātā izvēle, no kādas summas viņš veic iemaksu pilno likmi, kas nodrošina tiesības uz visiem pašnodarbinātajam paredzētajiem sociālās apdrošināšanas pakalpojumiem (pabalstiem).

Ja ienākumi mēnesī ir mazāki par 620 eiro, tad iemaksas veic 10% apmērā no faktiskajiem ienākumiem un tās ir pensiju apdrošināšanai. Ja iemaksas veic no 620 eiro, bet no pārsnieguma summas 10%, tad arī sociālās apdrošināšanas pabalsti (slimības pabalsts un citi), ja tādi būs nepieciešami, tiks aprēķināti tikai no iemaksu algas – 620 eiro. Jo iemaksas 10% ir paredzētas pensiju apdrošināšanai.

Iesniedzot pašnodarbinātā ziņojumu Valsts ieņēmumu dienesta EDS (tas jādara reizi ceturksnī, ja vismaz vienā mēnesī ir bijuši ienākumi), iesnieguma veidlapā norāda mēnesi un VSAOI objektu, no kura tiek maksāta pilnā likme (31,07%); norāda iemaksu objektu, no kura tiek maksāta 10% likme (pensiju apdrošināšanai). VID sistēma aprēķina VSAOI kopā.