Lasīšanai: 1 minūte

Vai var uzteikt darbu darbiniekam, kuram konstatēta arodslimība

J
jautā:
16. oktobrī, 2023
Ilze

Labdien! Vai darbiniekam, kuram konstatēta arodslimība, darba devējs var uzteikt darbu sakarā ar ilgstošu darbnespēju?

A
atbild:
23. oktobrī, 2023
Zaida Kalniņa
LV portāls

Veselības problēmas (arodsaslimšanu), t.sk. nespēju veikt nolīgto darbu, apliecina Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas izdots apliecinājums. Apliecinājumu darbinieks var iesniegt darba devējam arī slimības (darbnespējas) laikā. Tiklīdz tāds apliecinājums personai ir izsniegts, informāciju par to darba devējam izsūta arī Valsts darba inspekcija.

Saņemot šādu apliecinājumu, darba devējs ir tiesīgs darbiniekam izteikt uzteikumu atbilstoši Darba likuma (DL) 101. panta pirmās daļas 7. punktam – darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ, un to apliecina ārsta atzinums. Darba likumā noteiktais uzteikuma termiņš šādā gadījumā ir nekavējoties no veselības stāvokļa apliecinājuma iesniegšanas brīža. Minētais arguments ir pamats atlaišanas pabalsta izmaksai atbilstoši darba stāžam konkrētajā uzņēmumā (DL 112. pants).