Kā anulēt ziņas par deklarēto dzīvesvietu

J
jautā:
16. oktobrī, 2023
Andris

Labdien! 2022. un 2023. gadā reizi gadā nodarbojos ar nelikumīgi deklarētu personu izdeklarēšanu no sava īpašuma (dzīvokļa). Tas aizņem 2–3 mēnešus, šajā laikā par konkrētajām personām ir jāmaksā, piemēram, par atkritumu izvešanu. Kāpēc neviens nevēršas pie īpašnieka par kādas personas deklarēšanos īpašumā? Ja ir jāmaina likums vai MK noteikumi, kur var vērsties ar sūdzību vai ierosinājumu?

A
atbild:
08. novembrī, 2023
Olga Lauva
juriste

Ziņas par deklarēto dzīvesvietu anulē, pamatojoties uz Dzīvesvietas deklarēšanas likuma 12. pantu, kas noteic, ka ziņas par deklarēto dzīvesvietu anulē, ja:

  • dzīvesvietas deklarētājs vai viņa likumiskais pārstāvis, vai dzīvesvietas deklarētāja vai viņa likumiskā pārstāvja pilnvarota persona, deklarējot dzīvesvietu, sniegusi nepatiesas ziņas;
  • attiecīgajai personai nav tiesiska pamata dzīvot deklarētajā dzīvesvietā.

Faktu, ka ziņas par deklarēto dzīvesvietu ir anulētas, iestāde aktualizē Iedzīvotāju reģistrā un par to paziņo dzīvesvietas deklarētājam.

Ziņas par šīs personas deklarēto dzīvesvietu iespējams anulēt, vēršoties ar iesniegumu pašvaldībā, kuras administratīvajā teritorijā adrese atrodas. Iesniegumu pašvaldībā var iesniegt nekustamā īpašuma īpašnieks vai cita ieinteresētā persona (īpašnieka radinieks, pārvaldnieks vai īrnieks).

Pašvaldībā jāiesniedz iesniegums, kurā norādīts:

  • vārds un uzvārds;
  • personas kods personai, kurai vēlaties, lai pašvaldība anulē ziņas par deklarēto dzīvesvietas adresi;
  • adrese, kurā nelikumīgi deklarējusies persona;
  • pamatojums, kādēļ vēlaties to darīt.

Iesniegumu iespējams iesniegt pašvaldībā:

  • nosūtot elektroniski, izmantojot e-adresi un parakstot iesniegumu ar drošu elektronisko parakstu;
  • pa pastu;
  • klātienē;
  • nosūtot elektroniski uz pašvaldības oficiālo e-pasta adresi, parakstot iesniegumu ar drošu elektronisko parakstu.

Pēc iesnieguma saņemšanas pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestāde pieņems lēmumu par to, vai anulēt konkrētās personas dzīvesvietu. Ziņu par deklarēto dzīvesvietu anulēšana ir bez maksas.

Saeima ir valsts institūcija, kas pieņem likumus. Savukārt likumprojektu izskatīšanai Saeimā var iesniegt Valsts prezidents, Ministru kabinets, Saeimas komisijas, ne mazāk kā piecu deputātu sastāvā, un Satversmē paredzētajos gadījumos – viena desmitā daļa vēlētāju (plašāks skaidrojums ir pieejams LV portālā publicētajā rakstā “Kas ir vēlētāju likumdošanas iniciatīva”).