TĒMA: Tieslietas

Kriminālatbildības noilguma ietekme uz prasījuma tiesībām

J
jautā:
09. oktobrī, 2023
Jeļena

Labdien! Piedziņas kompānijā tika uzsākts ārpustiesas piedziņas process. Tā kā aizdevumu, par kura piedziņu uzsākts piedziņas process, persona nav ņēmusi, persona iesniedza policijā iesniegumu par personas datu nelikumīgu izmantošanu un to, ka trešā persona uz konkrētās personas vārda ir noformējusi aizdevumu. Piedziņas kompānija uzsāktā kriminālprocesa dēļ piedziņas procesu ir apturējusi. Pagāja pieci gadi, policija izbeidza kriminālprocesu, jo noziedzīgajam nodarījumam iestājās noilgums. Pēc šī paziņojuma saņemšanas piedziņas kompānija nekavējoties atjaunoja piedziņas procesu pret personu. Vai kompānijas prasījumam nav iestājies Kriminālprocesa likumā noteiktais prasījuma tiesību noilgums, proti, šo piecu gadu laikā tā nav veikusi nekādas darbības un nav sūtījusi personai atgādinājumus noilguma pārtraukšanai? Vai arī šajā gadījumā jauns noilguma termiņa tecējums sākas no brīža, kad policija paziņoja par kriminālprocesa izbeigšanu?

A
atbild:
23. oktobrī, 2023
Pauls Vasks
jurists

Jūsu gadījumā būtisks faktors, kam jāvērš uzmanība, ir nevis civiltiesiskais noilgums, bet kriminālatbildības noilgums. Proti, Kriminālprocesa likuma 397. panta otrā daļa paredz: ja persona, kura izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, netiek noskaidrota, izmeklēšanu veic līdz brīdim, kad iestājas kriminālatbildības noilgums. Noilgums ir pamats kriminālprocesa izbeigšanai (377. pants), tomēr noilgums nav pamats personas, kura izdarījusi noziedzīgo nodarījumu, reabilitēšanai (380. pants). Respektīvi, lai gan kriminālprocesa ietvaros nav noskaidrota persona, kura izdarīja noziedzīgo nodarījumu, noziedzīgā nodarījuma izdarīšanas fakts ar kriminālprocesuālā noilguma iestāšanos nav atcelts. Tādējādi jums ir pamats norādīt kreditoram, ka personai nepastāv saistības, kuru izpildi kreditors pieprasa. Ja saistības pašas par sevi nepastāv, tad nav pamata runāt par to noilgumu.