TĒMA: Tieslietas

Adopcijas procesā ir vairāki soļi

J
jautā:
24. aprīlī, 2023
Zane

Vēlos adoptēt savas meitas meitu, jo viņa ir bērns ar garīgiem traucējumiem, invalīde. Kāda ir procedūra?

A
atbild:
18. maijā, 2023
Olga Lauva
juriste

Adopcijas tiesiskie pamati Latvijā ir noteikti Latvijas Republikas Civillikuma 162. – 176. pantā, Bāriņtiesu likumā un Bērnu tiesību aizsardzības likumā, bet adopcijas kārtība - 2018.gada 30.oktobra Ministru kabineta noteikumos Nr.667 "Adopcijas kārtība".

Saskaņā ar Bērnu tiesību aizsardzības likuma 31.pantu, lai bērna attīstībai būtu ģimeniska vide, tiek atbalstīta adopcija. Par adoptējamu bērnu uzskatāms bērns, kura vecāki vai aizbildnis devis piekrišanu bērna adopcijai, vecākiem ar tiesas spriedumu atņemtas bērna aizgādības tiesības, bērna vecāki ir miruši, bērna vecāki vai viņu dzīvesvieta nav zināma. Bāriņtiesas pienākums, pārstāvot ārpusģimenes aprūpē nodota bērna tiesības un intereses, nodrošina, ir, lai situācijā, kad bērns kļuvis adoptējams, dati par adoptējamu bērnu pēc iespējas ātrāk būtu pieejami adopcijas reģistrā.

Plašāka informācija par adopcijas kārtību ir pieejama Rīgas bāriņtiesas tīmekļvietnē.