TĒMA: Tieslietas

Kā nodibināt ceļa servitūtu

J
jautā:
10. jūlijā, 2019
Sarma

Labdien! Man pieder divi zemes gabali, katrs ierakstīts atsevišķā zemesgrāmatā. Vēlos pārdot vienu zemesgabalu, bet pirms pārdošanas gribu nodibināt ceļa servitūtu, jo zemesgabala pārdošanas gadījumā man nebūs iespējas piekļūt pie tā zemes gabala, kurš paliek manā īpašumā (nav piebraucamo ceļu). Cik saprotu, servitūtu var nodibināt uz līguma, likuma vai testamenta pamata. Manā gadījumā tas laikam būtu līgums. Vai tajā kā abas līgumslēdzējpuses jānorāda sevi un pēc tam servitūts jāieraksta zemesgrāmatās? Vai ir kāds cits veids, kā to izdarīt? Paldies!

A
atbild:
07. augustā, 2019
Mudīte Luksa
speciāli LV portālam

Jūsu minētajā situācijā ceļa servitūtu var nodibināt uz līguma pamata starp valdošā un kalpojošā zemesgabala īpašniekiem (īpašnieku). Kā līgums noslēdzams un kādus nosacījumus šajā dokumentā vēlams iekļaut, varat izlasīt LV portālā skaidrojumā “Ceļa servitūts – mana zeme cita labumam”. Valsts zemes dienesta mājaslapā sadaļā “Ceļa servitūta reģistrācija ir norādīti dokumenti, kas nepieciešami, lai ceļa servitūtu reģistrētu valsts kadastra sistēmā.