SKAIDROJUMI

Mazākumtautību centralizētie eksāmeni noritēs tikai latviski

LV portāls12.08.2017
Šodien stājas spēkā grozījumi MK noteikumos par centralizēto eksāmenu norisi, kas nosaka, ka tie var noritēt tikai latviešu valodā (izņemot svešvalodu eksāmenus). Tas ietekmēs mazākumtautību skolas, kurās, lai gan eksāmena materiāli tika gatavoti latviešu valodā, bija iespēja izvēlēties to kārtot latviešu vai krievu valodā.

Turpmāk 9. un 12. klašu skolēniem eksāmena kārtošanas valoda ir latviešu valoda. To paredz grozījumi noteikumos Nr. 335 "Noteikumi par centralizēto eksāmenu saturu un norises kārtību". Papildus tam arī noteikts, ka eksāmens var noritēt tikai latviešu valodā (izņemot valodu mācību priekšmetos). Šis grozījums ietverts, jo Izglītības kvalitātes valsts dienesta pārstāvji, piedaloties kā novērotāji centralizēto eksāmenu norisē, konstatējuši, ka atsevišķās izglītības iestādēs, kurās tiek īstenotas mazākumtautību izglītības programmas, eksāmenu norise tiek vadīta mazākumtautību valodā. Tas ir pretrunā ar Valsts valodas likumā noteikto, ka valsts un pašvaldību iestāžu rīkotie pasākumi notiek valsts valodā.

Šobrīd spēkā esošie noteikumi paredz, ka mazākumtautību izglītības programmās centralizēto eksāmenu materiāli tiek gatavoti latviešu valodā, savukārt eksāmena izpildes valodu – latviešu vai krievu – skolēns ir tiesīgs izvēlēties. Centralizēto eksāmenu rezultāti liecina, ka pēdējo gadu laikā aizvien vairāk mazākumtautību izglītības programmu absolventi izvēlas kārtot eksāmenus latviešu valodā – tā 2008./2009. mācību gadā eksāmenus latviešu valodā kārtoja 60%, bet 2015./2016. mācību gadā jau 85%. Valsts izglītības satura centrs norāda, ka grozījumi uzlabos mazākumtautību skolēnu iespējas darba tirgū.

Grozījumi skars 108 vidējās izglītības iestādes, kuras īsteno mazākumtautību izglītības programmas vidējā izglītībā un 168 pamata un vidējās izglītības iestādes, kuras īsteno mazākumtautību izglītības programmas pamatizglītības pakāpē.

Jaunie grozījumi vidējās izglītības pakāpē centralizēto eksāmenu kārtotājiem stāsies spēkā ar 2017./2018. mācību gadu, bet 9. klašu absolventiem ir noteikts pārejas periods – latviešu valoda kā eksāmena kārtošanas valoda pilnībā tiks ieviesta ar 2019./2020. mācību gadu.

KOMENTĀRI
4


drošības attēls
to q
Iesaka:  +0 -0
"Nedrīkst liegt saņemt labas atzīmes citos priekšmetos bērniem, kam ne tik labi padodas valodas." Gribējāt rakstīt - "svešvalodas"?
21.08.2017 10:03:16
Nepatīk
Patīk
q
Iesaka:  +1 -0
Pilnīgi aplami! Latviešu valodas zināšanu vērtēšanai ir latviešu valodas eksāmeni. Matemātikas, fizikas un tamlīdzīgus eksāmenus nedrīkst padarīt par vēl vienu latviešu valodas eksāmenu. Nedrīkst liegt saņemt labas atzīmes citos priekšmetos bērniem, kam ne tik labi padodas valodas.
20.08.2017 20:47:39
Nepatīk
Patīk
Docents33
Iesaka:  +3 -2
Pareizs risinājums. Solis pareizā virzienā. Taču lielākā problēma ir valodu segregācija skolās. Visām mācībām būtu jānotiek valsts valodā, bet mazākumtautību skolās papildus būtu jāpasniedz tās valoda un kultūra kā atsevišķi prieksmeti. Šie priekšmeti būtu pasniedzami attiecīgajā valodā. Tikai tad varēs runāt par kaut kādu integrāciju. Padomju koloniālisma paliekas nevar ilgstoši pastāvēt tagad jau ceturtdaļgadsimtu kā atjaunotajā Latvijā.
14.08.2017 14:50:00
Nepatīk
Patīk
Daiga Mauriņa
Iesaka:  +6 -1
Pilnīgi pareizi , lai nav ta kā ar tiem kas te nodzīvojusi visu dzīvi gadi (50) un nesaprot ne vārda.
12.08.2017 13:41:34
Nepatīk
Patīk
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv