PROBLĒMA

Skandāls ap ss.lv satrauc un dala IT un interneta komercijas nozari

Juris Kaža, telekomunikāciju eksperts09.08.2017
"ĪSUMĀ"
  • VID esot aizdomas par shēmu, kur tirgotas 700 mašīnas un darījumos notikusi izvairīšanās no nodokļiem aptuveni 500 000 eiro apjomā.
  • Nodokļu iestādei vajadzētu rakstīt precīzāku informācijas sniegšanas pieprasījumu, nevis pieprasīt interneta tirdzniecības nozares – autotransporta – datu kopas kopēšanu.
  • ss.lv ir apstrīdējis VID prasību sniegt informāciju administratīvajā rajona tiesā, kas 31. maijā pieņēmusi lēmumu izskatīt, vai informācijas pieprasījums bijis likumīgs administratīvais akts, kas skar SIA Internet tiesības.
  • Interneta komercija ir bizness, kuru var pārcelt uz citu valsti ar dažiem vienkāršiem programmēšanas paņēmieniem.
Nebijis skaļš konflikts izcēlies starp interneta kompānijām, kas uztur Latvijas lielāko sludinājumu vietni ss.lv, un Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Tas novedis pie ss.lv uzturētāja SIA Internet saimnieciskās darbības apturēšanas no VID puses un rosinājis citus interneta komercijas uzņēmējus brīdināt, ka šāda rīcība var novest pie vairāku nozares uzņēmumu pārcelšanās prom no Latvijas.

Latvijas augstākā līmeņa domēna .lv administrators NIC.lv pēc VID lūguma slēdzis adresi ss.lv, taču sludinājumu vietnes saimnieki pārgājuši uz ss.com (šo domēnu nekontrolē Latvijas iestādes, to uzrauga ASV kompānija Versign un tās pilnvarotie). Slēgtais domēns pieder SIA SS, kam ir kopēji īpašnieki ar sludinājumu platformas uzturētāju SIA Internet.

Preses konferencē par ss.lv adreses slēgšanu un sludinājumu portāla uzturētāja saimnieciskās darbības apturēšanu SIA Inbokss īpašnieks Andris Griķis to salīdzināja ar valdības šāvienu pašas kājā, jo šāda rīcība aizbiedēšot IT nozares uzņēmumus no Latvijas. SIA Inbokss, kā zināms, piedāvā bezmaksas e-pasta servisu inbox.lv, dažādas spēles, veikalu un tirgotāju sludinājumus, kā arī ziņu un izklaides saites.

A. Griķis un citi nozares eksperti norādīja, ka interneta komercija ir bizness, kuru uz citu valsti var pārcelt ar dažiem vienkāršiem programmēšanas paņēmieniem, jo klientu sludinājumi redzami lietotājiem Latvijā neatkarīgi no tā, kur atrodas komersanta serveri un kur reģistrēta tā interneta adrese.

VID: Slēdzam par nesadarbošanos un informācijas nesniegšanu

VID pastāv, ka ss.lv saimnieki nav pakļāvušies vairākiem likumīgiem lūgumiem sniegt informāciju par "nodokļu maksātājiem" – fiziskām un juridiskām personām, kas izlikušas sludinājumus par autotransporta līdzekļiem. VID esot pamatotas aizdomas, ka starp sludinājumu ievietotājiem slēpjas tādi, kas lielos apjomos izvairās no pievienotās vērtības nodokļa (PVN) nomaksas, tādēļ nodokļu iestādei vajadzīgi visi dati par šīs nozares sludinājumu ievietotājiem. Konkrēti VID esot aizdomas par shēmu, kur tirgotas 700 mašīnas un darījumos notikusi izvairīšanās no nodokļiem aptuveni 500 000 eiro apjomā.

Atkārtoti neizpildot VID lūgumu, komersants izpelnījās galējo piespiedu līdzekli – saimnieciskās darbības pārtraukšanu, skaidro VID.

Šo soli atbalsta arī vairāki komentētāji medijos, kas uzskata, ka ss.lv apzināti piesedz liela apjoma nodokļu krāpniecību. Latvijas Radio žurnālists un programmas Krustpunktā vadītājs Aidis Tomsons pat sociālajos medijos aicināja iedzīvotājus boikotēt ss.lv. A. Tomsons gan vēlāk savā Facebook lapā nedaudz mīkstināja savu skarbo personīgo viedokli, taču norādīja, ka, nesen ārstējoties slimnīcā, sapratis, cik vajadzīga ir godīga nodokļu maksāšana, lai iejūtīgi un kompetenti medicīnas darbinieki, ar kādiem saskāries, saņemtu pienācīgas algas. 7. augustā radioraidījumā Krustpunktā VID ģenerāldirektore Ilze Cīrule atkārtoti uzsvēra, ka lēmums apturēt SIA Internet saimniecisko darbību un slēgt sludinājumu vietnes Latvijas adresi bijis pareizs. I. Cīrule teica, ka VID nevēršas pret IT nozari kā tādu, bet pret ss.lv saimniekiem par nesadarbošanos ar VID.

SS.lv aizstāvji – informācijas pieprasījums bija neprecīzs un nesamērīgi plašs

Savukārt ss.lv aizstāvji norāda, ka uzņēmums ir sadarbojies ar iestādēm, sniedzot informāciju par sludinājuma vietnes lietotājiem, kas varētu būt saistīti ar aizdomīgiem darījumiem, ja VID vai policija ir iesniegusi konkrētu, precīzu lūgumu, nevis prasījusi pieeju ļoti plašam datu klāstam. Savā rīcībā pārņemot lielu datubāzi, VID arī negarantējot kopētu un dažkārt komercnoslēpumu saturošu datu drošību.

Zvērināts advokāts Jānis Zelmenis, kurš uzsvēra, ka neesot saistīts ar nevienu no pusēm strīdā starp VID un sludinājumu platformas uzturētājiem un īpašniekiem, teica, ka VID pienāktos atcelt lēmumus apturēt ss.lv īpašnieku saimniecisko darbību un dzēst tā Latvijas interneta domēnu. Tā vietā nodokļu iestādei vajadzētu rakstīt precīzāku informācijas sniegšanas pieprasījumu, nevis pieprasīt plašas interneta tirdzniecības nozares – autotransporta – datu kopas kopēšanu. J. Zelmenis arī norādīja, ka ss.lv ir apstrīdējis VID prasību sniegt informāciju administratīvajā rajona tiesā, kas 31. maijā pieņēmusi lēmumu izskatīt, vai informācijas pieprasījums bijis likumīgs administratīvais akts, kas skar SIA Internet tiesības.

Varētu prasīt atlīdzināt lielus zaudējumus

Kamēr tiesa nav izlēmusi šo lietu, nepienākas lietot piespiedu līdzekli – saimnieciskās darbības slēgšanu – , lai nodrošinātu apstrīdēta akta izpildi, skaidroja J. Zelmenis. Viņš arī norādīja, ka ss.lv īpašniekiem ir pamats iesniegt prasību par ievērojamu zaudējumu kompensēšanu, ja sludinājumu vietnes slēgšanu atzīs par nelikumīgu.

Dažādu IT nozares pārstāvju domas par notikušo ap ss.lv. dalījās. Digitālā mārketinga eksperts un blogeris Edgars Koroņevskis, vaicāts, vai nav nobažījies, ka valsts varētu bloķēt arī sludinājumu vietnes starptautisko adresi, kā tas tiek darīts ar dažādām azartspēļu lapām, sacīja: "Pieņemot likumus, ir jāplāno arī rīki, kuri tiks izmantoti, lai īstenotu šo likumu ievērošanu. Ekonomika arvien vairāk pāriet digitālajos kanālos, un tādēļ tiesiskuma nodrošināšana šajā vidē arī ir racionāla un vajadzīga. Savādāk nevar nodrošināt godīgu konkurenci starp tiem, kuri ievēro Latvijas normatīvo regulējumu, maksā nodokļus, un starp tiem, kuri bāzējas citviet un īsteno ekonomiskas aktivitātes Latvijas tirgū, nemaksājot nekādus nodokļus, nenodrošinot klientu aizsardzību u.tml."

Kādreizējais interneta aktīvists ar segvārdu Neo, IT speciālists Ilmārs Poikāns izteica sašutumu par VID rīcību pret ss.lv: "Mans personiskais viedoklis par konkrēto situāciju – tā ir nepieņemama un, iespējams, arī nelikumīga (vismaz pēc starptautiskajām normām) valsts iestādes rīcība."

Cīrule: VID ies līdz galam

No savas puses SIA Internet un tās aizstāvji arī norādīja, ka ar tagad slēgto ss.lv saistītie uzņēmumi faktiski ir samaksājuši visus nodokļus no savas peļņas. Kā liecina Firmas.lv dati, SIA SS apgrozījums pērn bija 5,5 miljoni eiro, bet peļņa – 4,1 miljons eiro. SIA Internet apgrozījums pērn bija 1,2 miljoni eiro, bet peļņa – 227 917 eiro.

SIA Inbokss valdes loceklis Jevgenijs Kuzņecovs atgādināja, ka ss.lv īpašnieki nodokļos samaksājuši teju divus miljonus eiro un šī summa varētu pazust, uzņēmumam pārceļoties ārpus Latvijas, jo VID cenšas to piespiest atklāt datus, kas varētu norādīt uz sludinājumu vietnes lietotāju ap 500 000 eiro nodokļos izkrāpšanu. Tomēr VID vadītāja radiopārraidē uzsvēra – nodokļu iestāde neapstāsies un ies līdz galam, lai atklātu negodīgos autotirgotājus, kuru radītie zaudējumi Valsts kasei varētu sasniegt pat vairākus miljonus eiro.

KOMENTĀRI
9


drošības attēls
Zane
Iesaka:  +1 -0
Visas zagšanu pārtraukšanas tiešām būtu jāsāk no 'augšgala'. Bet par šiem nodokļiem nesaprotu.. piemēram, ja es pērku citu auto katru otro gadu, kam ir 10-20 gadi (principā par lietotu auto nodokļi jau ir nomaksāti pirmajā pirkšanas reizē no salona, kāpēc tas būtu jādara atkal?) sanāk man nopērkot jāsamaksā nodoklis un pēc tam pārdodot atkal jāmaksā? jo? es tā jau pārdodu lētāk nekā nopirku un Latvijas valsts ceļi tiek remontēti no Eiropas savienības fondiem. Ja es izīrētu auto, tad jā, saimnieciskā darbība un nodokļi, skan atbilstoši. Bet, ja es priekš sevis nopērku lietotu(to par ko jau salonā reiz maksāts), tad es nesaprotu kāpēc? Tā ir lietota prece. Piemēram, ja auto savas dzīves laikā ir pārdots 20 reizes un no katras reizes jāsamaksā nodoklis, ka tik beigās nesanāk nodokļos tik pat cik auto sākotnējā vērtība. Es gan kā parasts iedzīvotājs labumu no tā neredzu. Sanāk pērkot/pārdodot lietotas kurpes arī jāmaksā nodoklis?
22.08.2017 13:14:15
Nepatīk
Patīk
par Igauniju
Iesaka:  +0 -0
Paldies par atbildi! Bet tagad sanāk, ka Latvijā CSDD klusē kā kaps, kamēr VID kopā ar oficiālajiem autotirgoņiem plosās pret Rumbulas Misteru X. Kāpēc CSDD nedzird?
10.08.2017 17:46:45
Nepatīk
Patīk
īsumā
Iesaka:  +3 -0
Igaunijā, sākot ar 2012.g. tika veikti masveidīgi reidi un pārbaudes, kuras pavadīja apjomīga informatīva kampaņa masu saziņas līdzekļos, atklājot negodīgos auto pārdevējus un nodarītās sekas valsts ekonomikai. Pāris dienu laikā tika paņemtas priekšā 1300 mašīnas plačos, pārbaudot īpašumtiesības un nodokļu nomaksas. 95% mašīnu dokumenti nebija kārtībā. Tur tolaik, tāpat kā pie mums šobrīd joprojām, pircējam lika iet ar viltotu kauferi uz reģistrācijas iestādi (tipa - CSDD) un melot, ka mašīnu viņš personiski ir nopircis Vācijā no Mr.X. Tagad Igaunijā tā notiek daudz retāk, jo pie mazākajām aizdomām, auto reģistrācija tiek apturēta uz vienu mēnesi, kamēr visu pārbauda VID. Savukārt, ja pārdevējs iesniedz izziņu par nodokļu nomaksu, viss nokārtojas uzreiz. Principā reti kurš pircējs ir mierā ar šādu situāciju un no kreisajiem mašīnu vienkārši nepērk. Latvijā CSDD nepārbauda, vai Vācijas pirkuma līgums gadījumā nav viltots un pat ja rodas aizdomas, pārbaude notiek jau PĒC notikuša darījuma. Un pārbaudīt jau vairs nav ko, jo neba jau pircējam tas PVN bija jāmaksā, bet pārdevējs .. pārdevējs ir Mr.X Vācijā. Tai skaitā Igaunijā tika izglītoti ar reklāmām, tv rullīšiem un tml. iedzīvotāji par savām patērētāju tiesībām, pērkot auto. Piemēram, liela daļa no mums ir kādreiz nesusi atpakaļ uz veikalu saplīsušus apavus vai ūdens vārāmo kannu, jo ir 2 gadu garantija. Nez kāpēc, ieguldot vairākus tūkstošus automašīnā, pircējam šīs patērētāja tiesības ir vienaldzīgas. Lai gan tam tā nebūtu jābūt. Ja mašīna salūzt, pārdevējam jābūt kaut kādai atbildībai bojājumus uz sava rēķina novērst. Ar oficiālajiem auto dīleriem tā notiek, bet ja aizej uz placi ... atbild vācietis Mr.X. Šobrīd Igaunijas nodokļu ieņēmumi no auto tirdzniecības ir palielinājušies vismaz divkārtīgi.
09.08.2017 16:54:48
Nepatīk
Patīk
par Igauniju
Iesaka:  +1 -0
Kā tieši Igaunijā sakārtoja auto pārdošanas sistēmu? Tie Rumbulas plači taču dzīvo no sludinājumiem ss.lv.
09.08.2017 11:40:15
Nepatīk
Patīk
lapsene
Iesaka:  +1 -0
Pārmaiņas pēc varētu tauta nebalsot par tiem izzadzējiem, nevis nonstopā sūkstīties.
09.08.2017 08:58:46
Nepatīk
Patīk
zuk
Iesaka:  +5 -1
Nelegālajā mašīnu biznesā nodokļu kasei ik gadu aiziet garām pārsimt miljoni eiro. Ja nauda neko neizsaka, tad ar to pietiktu, lai likvidētu rindas medicīnā un palielinātu algas ārstiem vai skolotājiem. Tiesa, vai SS.lv slēgšana ko dos? Igaunija pirms pāris gadiem sakārtoja šo sistēmu un mašīnas pārdošana tā vienkārši ar sludinājumu - klusi un bez VID ir praktiski neiespējama. Nodoklis automātiski tiek atskaitīts. Nodokļu policija praktiski dzīvo auto plačos. Protams, ja ko tādu ieviesīs, sāksies bļaušana, ka žņaudz visus nost, bet dzīvot tā kā Igaunijā vai vēl labāk - Somijā taču gribas, ne?
09.08.2017 08:56:31
Nepatīk
Patīk
zuks
Iesaka:  +1 -1
attopieties -jūs paši savām rokām iznīciniet Latviju,VID strādā milzīgi daudz darbinieki un tas ir viņu pienākums kontrolēt kur netiek nomaksāti nodokļi.Par tām 700 ieliktām mašīnām un tie 500.tūkstoši -baigi jādomā kādā veidā nav nomaksāti nodokļi.Ja kāds vēl nezin ,tad uz mašīnu nopelna no 200-500 euro -tad no kurienes sanāk 500 tūkstoši Tas viss ir speciāli darīts un Latvijas valstij būtu jāpieņem mēri ,jo tiek traucēts bizness-cilvēki pārdošanas reklāmā liek visu kas pašam lieks ,kustina savus biznesus -bet te apzināti tiek izdrāsti visi biznesmeņi latvijā.Labāk būtu kontrolējuši valsts kasi tur pazūd miljoni un neviens neatskaitās-kopumā tā ir tautas nauda un tā tiek vienkārši izkļekerēta.Kas man atmaksās radušos zaudējumus ,kas saistīti ar to ,kad cilvēki nevar iegūt informāciju par manu pakalpojumu sniegšanu un es esmu samaksājusi naudu ,lai būtu reklāma.
09.08.2017 08:35:48
Nepatīk
Patīk
Latviete
Iesaka:  +4 -0
VID neķer īstos valsts apzadzējus jo tas ir grūtāk un nepierādāmi ,,bet VID labak muļkoties
09.08.2017 08:12:31
Nepatīk
Patīk
Edgars
Iesaka:  +2 -0
Interesanti, kādēļ par PTAC'u nekas nav dzirdams? Paša strīda sākumā bija informācija, ka pret ss.lv vēršas gan VID's, gan PTAC's. Iespējams PTAC ir noklusis un mēģina izbēgt no mēdijiem?
09.08.2017 07:51:09
Nepatīk
Patīk
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv