CSDD sāk kampaņu “Apstājies, pirms atslēdzies!”

LV portāls21.02.2018

Lai pievērstu visas sabiedrības uzmanību neapzinātam riskam ceļu satiksmē, Ceļu satiksmes drošības direkcija (CSDD) pirmo reizi Latvijā uzsāk kampaņu pret nogurumu pie auto stūres “Apstājies, pirms atslēdzies!”.

Saskaņā ar CSDD, Rīgas Stradiņa universitātes un Miega slimību centra kopīgi veiktā pētījuma rezultātiem katrs trešais autovadītājs gada laikā pie auto stūres ir piedzīvojis sekundes miegu. Tāpat secināts, ka katram astotajam autovadītājam ir augsts iemigšanas risks, bet 40% no tiem uzskata, ka viņiem nav problēmu vadīt transportlīdzekli. Taču Valsts policijas dati liecina, ka pērn notikuši 29 ceļu satiksmes negadījumi, kuru iemesls bija iemigšana pie stūres, savukārt šogad – jau septiņi! Tomēr tie ir tikai oficiālie skaitļi, reālā situācija ir daudz biedējošāka.

"Pasaules satiksmes eksperti uzskata, ka nogurums, ātrums un alkohols ir trīs galvenie slepkavas uz ceļiem. Analizējot Latvijas avārijas, vairāk nekā 30% negadījumu ar letālām sekām cēloņi nav skaidri zināmi," pauž satiksmes ministrs Uldis Augulis.

Savukārt CSDD valdes priekšsēdētājs Andris Lukstiņš norāda, ka autovadītāja spēkos nav pretoties miegam. Iemidzis autovadītājs būtiski apdraud ne vien sevi, bet jebkuru citu ceļu satiksmes dalībnieku, un sekas var būt letālas.

Lielākā sabiedrības daļa cieš no hroniskas neizgulēšanās. Nogurums ir kļuvis par ierastu autovadītāju stāvokli, un, sēžoties pie stūres, viņi nevar objektīvi novērtēt, cik augsts ir iemigšanas risks.

Kampaņas laikā CSDD aicina neriskēt un ikvienam, kas, esot pie stūres, jūt nogurumu, iesaka:

  • Atrodi tuvāko drošo vietu, kur apstāties un izkustēties.
  • Uzliec modinātāju, lai tas skan pēc 20 minūtēm, – paguli spēka snaudu.
  • Svarīgi – ja guļot pārsniegsi 20 minūtes, sāksies dziļā miega fāze, pēc kuras jutīsies vēl vairāk neizgulējies.
  • Pirms spēka snaudas ieteicams iedzert kafiju – kofeīns sāks iedarboties tieši pēc 20 minūtēm.
  • Ņem vērā – spēka snaudu iespējams trenēt tāpat kā transportlīdzekļa vadīšanas prasmes.
  • Atceries – ilgtermiņā cīņā pret nogurumu līdzēs miega higiēnas pamatprincipu ievērošana!

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv