Lietuvai 100!

LV portāls16.02.2018

Mūsu kaimiņvalsts Lietuva šodien svin valsts atjaunošanas simto gadadienu. Ņemot vērā mūsu abu valstu ciešās attiecības, tas ir nozīmīgs notikums arī Latvijai. Vēl jo vairāk tāpēc, ka arī mēs šogad svinam savu simtgadi.

1918. gada 16. februārī Viļņā Lietuvas Padome pieņēma rezolūciju, kurā, balstoties uz vispāratzītajām tautu pašnoteikšanās tiesībām, pasludināja neatkarīgu, uz demokrātiskiem pamatiem balstītu Lietuvas valsti ar tās galvaspilsētu Viļņu. Tika nolemts, ka Lietuvas valsts pamatus un tās attiecības ar citām valstīm galīgi noteiks Satversmes sapulce, ko demokrātiski būs ievēlējuši visi tās iedzīvotāji.

Rezolūcijā lietots izteiciens, ka Lietuva neatkarību "atjauno", tādējādi norādot uz Lietuvas valstiskuma vēsturiskumu, proti, saikni ar Mindauga Lietuvas karalisti un Lietuvas Lielkunigaitijas pastāvēšanu.

Šodien Lietuvas Republikai aprit 100 gadi. Uz Lietuvas dzimšanas dienas svinībām dosies arī Latvijas Valsts prezidents, lai nodotu sveicienus Latvijas vārdā, kā arī piedalītos Lietuvas valsts atjaunošanas simtgadei veltītos svinīgajos pasākumos Viļņā.

Lietuvas valsts atjaunošanas simtgadei veltītajos svinīgajos pasākumos Viļņā piedalīsies arī Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida, Somijas prezidents Sauli Nīniste, Islandes prezidents Gudni Johannesons, Polijas prezidents Andžejs Duda, Vācijas prezidents Franks Valters Šteinmeiers, Ukrainas prezidents Petro Porošenko, kā arī Eiropas Padomes prezidents Donalds Tusks, Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers un citas augstas amatpersonas.

Svinot Lietuvas valsts atjaunošanas simtgadi Latvijā, piektdienas, 16. februāra, rītā Rīgas pils Svētā Gara tornī svinīgi tika pacelts Lietuvas Republikas karogs.

Saistībā ar Lietuvas simtgadi ikviens aicināts uz kopā sanākšanu Latvijas valsts simtgades informācijas centrā plkst. 14.00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Lietuvas valstiskās neatkarības atjaunošanai veltītajā pasākumā būs iespēja baudīt lietuviešu mūzikas izlasi, pārbaudīt savas zināšanas par Lietuvu, klausīties stāstos un dziesmās, kopīgi nodziedāt Lietuvas valsts himnu.

Savukārt Latvijas Radio 3 šodien godā cels lietuviešu mūziku un lietuviešu mūziķu sniegumu, atskaņojot daudzu gadsimtu mūziku no senajām sutartīnēm līdz pat mūsdienu elektronikai. Visu LR3 programmu saistībā ar Lietuvas simtgades svinībām var apskatīt šeit.

Sveicienus Lietuvai nodevis arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, kurš savā apsveikumā saka: "Latviešus un lietuviešus saista ne tikai kopīgs liktenis Baltijas jūras krastos, bet arī tuvās valodas, tradīcijas un kultūra. [..] Mēs izjūtam īpašu atbildību kopt un sargāt mūsu mantojumu, jo esam vienīgās divas baltu tautas. Turpināsim to godāt un svinēt kopā arī turpmāk."

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv