Ēnu dienā lielāka interese par eksakto zinātņu profesijām

LV portāls14.02.2018

Šodien visā Latvijā norisinās tradicionālā Ēnu diena, kad uzņēmumos un valsts iestādēs mudž no skolēniem, kas ieinteresēti vēro ikkatru “ēnojamā” soli.

Ēnu dienā skolēni visā Latvijā “ēno” gan amatpersonas, gan dažādu nozaru un profesiju pārstāvjus, piedaloties viņu ikdienas gaitās.

Praktiskās biznesa izglītības organizācija “Junior Achievement Latvija”, kas ir Ēnu dienas organizatore, šogad īpašu uzmanību vēlas pievērst profesionālajām iespējām jaunuzņēmumos, pamatojot to ar tendenci, ka nākotnē arvien vairāk cilvēku tiks nodarbināti kā ārštata darbinieki. Turklāt palielinās pieprasījums pēc jaunām zināšanām un prasmēm – radošuma, kritiskās domāšanas, uzņēmīguma un digitālajām prasmēm.

Šogad “ēnotāju” vidū ir pieaudzis pieprasījums pēc eksakto zinātņu profesijām. Un jau otro gadu pēc kārtas vispopulārākā profesija Ēnu dienā ir programmētājs. Šai profesijai seko tādi amati kā ārsts, radio diktors, gaisa kuģa stjuarts, fizioterapeits, sabiedrisko attiecību speciālists, ugunsdzēsējs, arhitekts, jurists, neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsta palīgs.

“Pēdējos gados vērojama pozitīva tendence “ēnot” profesiju pārstāvjus – speciālistus, ne tik daudz vadītājus, atpazīstamas personības vai politiķus. Ministra ēna vairs nav jauniešu pieprasītāko vakanču vidū. Skolēni aptaujās izsaka vēlmi Ēnu dienā redzēt īsto profesijas ikdienu, ne darba devēja sarīkotu “teātri” — uzņēmuma reklāmas pasākumu. Tas vēlreiz apliecina, ka vairums jauniešu Ēnu dienu uztver nopietni un šo pieredzi patiesi izmanto savas karjeras plānošanai un nākotnes profesijas izvēlei,” norāda “Junior Achievement Latvija” vadītājs Jānis Krievāns.

Šogad otro gadu skolēniem no Latvijas bija iespēja pieteikties uz “ēnas” vietu arī ārpus Latvijas. Šoreiz tādu iespēju deva Rīgas Tehniskā universitāte, kas piedāvāja vidusskolēniem, kuri interesējas par augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem, doties uz Šveici, Ženēvu, un “ēnot” RTU pētniekus, kuri strādā Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN).

Ēnu dienas mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot skolēniem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Savukārt darba devējiem tā ir laba iespēja veicināt sava uzņēmuma atpazīstamību un piesaistīt nākamos kolēģus.

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv