2017. gada vārds – “straumēt/ straumēšana”, nevārds – “transporti”

LV portāls29.01.2018

Šodien, 29. janvārī, Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas (LVAK) un Latvijas Rakstnieku savienības (LRS) pārstāvji paziņoja gada vārdu un nevārdu.

Ikgadējo akciju "Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens" Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopa un Latvijas Rakstnieku savienība rīko jau piecpadsmito reizi.

Par titulu "gada vārds" cīnījās "straumēt/straumēšana", "viedoklizācija" (varmācīga viedokļa uzspiešana), "viltusziņa", "uzpirkstenis" (saistībā ar korupcijas skandāliem, iespējams, vārda "korumpants" aizvietotājs), "kopiestrāde", "pežģīnes" (aizraušanās ar "gultas" stāstiem). Kā paskaidroja literatūrkritiķe un tulkotāja Ieva Kolmane, pats vārds "straumēt/straumēšana" jau bija atzīts šī gadsimta sākumā, bet straumēšana kā tehnoloģija pagājušajā gadā gājusi milzu soļiem, piemēram, mūzikas industrijas biznesā izkonkurējot citus datu pārneses veidus.

"Gada nevārds 2017" – "transporti", viens no nevajadzīgi darinātiem daudzskaitliniekiem "satiksmes līdzekļu" vietā. Šajā kategorijā tika izvirzīti arī tādi vārdi kā "dekrēts", "pilna laika mamma", "salīdzinoši" un "uzmetiens".

Par spārnoto teicienu izraudzīts veselības ministres Andas Čakšas atzinums un mudinājums: "Vislabāk ir dzemdēt Latvijā!"

Šogad rīkotāju deleģētajā žūrijā strādāja terminologs, literārais redaktors un tulkotājs Aldis Lauzis, valodniece sociolingviste, Rīgas Latviešu biedrības Latviešu valodas attīstības kopas (RLB LVAK) koordinatore, Dr. philol. Vineta Poriņa, literatūrfilozofe un tulkotāja Ieva Kolmane (Latvijas Rakstnieku savienība (LRS)), sabiedriskā darbiniece Maija Sinka-Gobiņa (RLB LVAK), Iveta Grīnberga, valodu skolas "Tulkot.lv" vadītāja, Guna Kalniņa, literārā redaktore ("Rīgas Laiks") un lektore, kā arī žurnālists, dzejnieks un publicists Egīls Zirnis (LRS).

Akcijas rīkotāji atgādina, ka zīmīgākos pamanītos vārdus un teicienus uz e-pasta adresi gadavards@inbox.lv var iesūtīt visu gadu.

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv