Atklāj Latvijas valsts simtgades gadu

LV portāls18.01.2018

Šodien Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) ar svinīgu un simbolisku grāmatu dāvinājumu Latvijas sabiedrībai tiek atklāts Latvijas valsts simtgades gads.

Savas izvēlētās grāmatas ar īpašu vēstījuma ierakstu to pirmajā lapaspusē dāvinās valsts simtgades patrons Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Ministru prezidents Māris Kučinskis, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, bijušie Latvijas prezidenti Vaira Vīķe-Freiberga, Valdis Zatlers un Andris Bērziņš, kā arī kultūras ministre Dace Melbārde. Dāvinājuma ceremonijā klātesoši būs arī Latvijā akreditētie ārvalstu diplomāti.

Grāmatās ierakstītie vēlējumi būs pieejami digitālā formā, veidojot sava veida vēsturisku Latvijas simtgades liecību par ārvalstu amatpersonu vēlējumiem Latvijas iedzīvotājiem.

Savukārt oficiāls Latvijas valsts 100. jubilejas gada atklāšanas brīdis būs multimediālā izrāde "Gaismas raksti", kuras sākums būs plkst.20.00, un tā norisināsies trīs dienas – no šodienas, 18. janvāra, līdz 21. janvārim. Tas būs laikmetīgs stāsts par to, kur savu spēku smelties mūsdienīgam latvietim, par mūsu valsti, kuru ar katru nodzīvoto brīdi radām mēs paši, un par kultūras elpu, kuru saņemam no iepriekšējām paaudzēm un, tulkotu sava laika toņkārtā, iepūšam savos bērnos. Bibliotēkas pirmajā stāvā paredzēts izvietot pārvietojamus objektus dažādos telpas punktos, kas radīs meditatīvu atmosfēru. LNB iekštelpu vides veidošanā tiks izmantoti arī gaismas stari, attēlu projekcijas un aktieru kustība. Izrādes LNB ātrijā notiks ceturtdien, piektdien, sestdien un svētdien plkst.20.00. Biļetes var iegādāties "Biļešu paradīzes" kasēs.

Saistībā ar Latvijas simtgades gada atklāšanu šodien dienas vidū Brīvības bulvāra un Elizabetes ielas krustojumā tika atklāts jubilejai veltīts vides objekts "Goda vārti". Tas ir Rīgas veltījums Latvijai jubilejā un veidots kā virtuāls piemineklis – vēstījums laikam, cilvēkiem, sajūtām, notikumiem un vēsturei. Objekts ir konceptuāli jauns pilsētvides noformējums, kas ar mūsdienīgu tehnoloģiju palīdzību ļauj pieminekļa saturu iekustināt un regulāri mainīt. Tas saturiski vēstīs par Latvijas valsts simtgades svinību svarīgajiem notikumiem. Filozofiskā līmenī "Goda vārti" ir kā ieeja svarīgā telpā, tie ir gadsimta vai laika vārti, kas godina mūsu valsts vēsturisko veidošanos no pirmsākumiem līdz šodienai, iezīmējot arī tās nākotni.

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv