Aprit četri gadi kopš Zolitūdes traģēdijas

LV portāls21.11.2017

Šodien aprit četri gadi kopš Zolitūdes traģēdijas, kad, iebrūkot veikala „Maxima” jumtam, tika laupīta dzīvība 54 cilvēkiem, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.

Lai pieminētu bojāgājušos, šodien laukumā pie pagaidu pieminekļa Zolitūdes traģēdijā bojāgājušajiem Priedaines ielā paredzēts atceres pasākums, kura kulminācija būs laikā, kad iebruka veikala jumts, – plkst.17.44.

Piemiņas pasākuma laikā būs iespēja pret ziedojumu iegūt biedrības "Zolitūde 21.11." izdoto grāmatu "Atceries Zolitūdi", kurā ir apkopoti traģēdijā izdzīvojušo cilvēku stāsti.

Būveksperti secinājuši, ka traģēdija notika, jo bija nepareizi aprēķinātas jumta konstrukciju slodzes. Prokuratūra deviņām personām apsūdzības uzrādījusi par būvniecības noteikumu pārkāpšanu, valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, nonāvēšanu aiz neuzmanības un darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu.

Pēc Zolitūdes traģēdijas identificētās problēmas norādīja uz vairākiem būtiskiem civilās aizsardzības jomas trūkumiem Latvijā – zināšanu un prasmju nepietiekamību, novecojušu normatīvo regulējumu, nepietiekamām prasībām ēku drošības nodrošināšanai, kā arī uz problēmām atbildīgo dienestu koordinācijā. Pēdējo četru gadu laikā ir sākti un paveikti vairāki uzdevumi, lai šīs problēmas risinātu, tomēr rīcība vairāku nozīmīgu izmaiņu jomā uz priekšu virzās ļoti lēni.

Vienlaikus domnīcas "Providus" aptaujātie eksperti secinājuši, ka četru gadu laikā kopš lielveikala "Maxima" sagrūšanas notikušas apjomīgas pārmaiņas būvniecības, sabiedriskās drošības un civilās aizsardzības jomās, aug būvniecības projektos iesaistīto pušu izpratne par atbildību. Taču joprojām reformas nepieciešamas mērķtiecīgākā nozares iekšējā kontrolē, bažas rada arī nepietiekami saskaņota rīcība.

Būvniecības valsts kontroles biroja direktore Svetlana Mjakuškina raidījumam "900 sekundes" šodien atzina, ka šobrīd Latvijā par nedrošām ir atzītas septiņas sabiedriski nozīmīgas ēkas un šo ēku ekspluatācija ir daļēji ierobežota.

Monitoringa rezultāti par valsts līmeņa normatīvo aktu grozījumiem, kas labo Zolitūdes traģēdijas izgaismotās sistēmiskās kļūdas, kā arī paveiktie darbi cietušo atbalstam, būvniecības uzraudzības kvalitātes celšanai un civilās aizsardzības uzlabošanai pieejami šeit.

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv