Aprit 95 gadi kopš pirmās Saeimas sēdes

LV portāls07.11.2017

Novembris Latvijai ir nozīmīgs laiks. Šajā mēnesī ne tikai 1918. gadā izcīnīta mūsu valsts neatkarība, bet pirms 95 gadiem – 1922. gada 7. novembrī – spēkā stājās Satversme un darbu uzsāka pirmā Saeima.

Par godu 95. gadskārtai kopš Saeimas sanākšanas Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece šodien uz parlamentu bija aicinājusi visus atjaunotās Latvijas Republikas Saeimas priekšsēdētājus, kā arī Satversmes tiesas tiesnešus un mūsu valsts pamatlikuma komentētājus. Pasākumā piedalījās arī Prezidija locekļi un Saeimas deputāti.

Tāpat Saeimā uz darba diskusiju pulcējās arī Satversmes komentētāji – tiesībzinātņu lietpratēji, kuri zinātniska projekta ietvaros skaidroja mūsu valsts pamatlikuma lakoniskos pantus.

Par godu šai dienai Saeimā tika atklāta izstāde „Pirmajai Saeimai – 95”, kas stāsta par pirmās Saeimas ievēlēšanu, tās sastāvu, darba īpatnībām, kā arī ieguldījumu Latvijas kā demokrātiskas valsts veidošanā. Tajā apkopoti arhīva un bibliotēku materiāli, tostarp pirmās Saeimas sēžu stenogrammas, parlamentam adresētie iedzīvotāju lūgumi, Saeimas rēķini un tālaika deputātu algu saraksti. Izstādē apskatāma vēsturiska kinohronika no pirmās Saeimas sanākšanas 1922. gada 7. novembrī, kā arī Saeimas sanākšanas 95. gadskārtai veltīta videoanimācija – stāsts par pirmo Saeimas sasaukumu.

I. Mūrniece pauda gandarījumu, ka valsts svētku mēnesī pastāvīga vieta Saeimas Balsošanas zālē rasta gleznai „Tautas veidots Latvijas karogs”, kuru pagājušā gada 18. novembrī īpašā mākslas performancē pie Saeimas nama varēja veidot ikviens interesents.

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv