Svinīgi atklāta grāmata par organizāciju – neatkarīgas Latvijas pamatu licēju

LV portāls12.10.2017

Saeimas namā šodien svinīgā pasākumā norisinājās Jāņa Tomaševska grāmatas „Neatkarības čuksti: Latviešu pagaidu nacionālās padomes vēsture” atvēršana.

Grāmata stāsta par notikumiem un cilvēkiem, kas radīja pamatu Latviešu pagaidu nacionālās padomes veidošanai, ko uzskata par pirmo nopietno soli neatkarīgas Latvijas dibināšanā.

Grāmatā aprakstīti LPNP radīšanas priekšnoteikumi, dibināšana un darbība. Monogrāfijā īpaša uzmanība veltīta Valkai, kas pēc Rīgas krišanas kļuva par faktisko Latvijas galvaspilsētu, kur sapulcējās latviešu pilsoniskā inteliģence, kuru vienoja ideja par neatkarīgu Latvijas valsti. Pētījums hronoloģiski aptver laikposmu no 20. gadsimta sākuma līdz 1918. gada novembrim, kad uz LPNP un Demokrātiskā bloka bāzes tika izveidota Tautas padome, kas pasludināja neatkarīgu Latviju.

LPNP bija pirmā organizācija, kas Latvijas cilvēkiem un starptautiskajai sabiedrībai ļāva noticēt, ka Latvija var būt apvienota, neatkarīga un demokrātiska valsts.

Grāmatas atklāšanas pasākumā Saeimas priekšsēdētāja uzsvēra, ka grāmatas uzdevums ir ļoti skaidrs – mums pašiem ļaut vairāk lepoties ar Latvijas valsti. I. Mūrniece pauda gandarījumu, ka grāmatas atvēršana notiek Saeimas namā, tādējādi dodot godu Latviešu pagaidu nacionālajai padomei.

Savukārt grāmatas autors klātesošajiem atzīmēja, ka līdz šim maz pētījumu veltīts LPNP un tie tapuši salīdzinoši sen, līdz ar to sabiedrība par padomes darbību nav informēta. Jau Nacionālās padomes darbības laikā daļa materiālu tika iznīcināta, līdz ar to varam priecāties par katru avotu, katrām atmiņām, kas tikušas saglabātas.

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv