22. septembris – Baltu vienības diena

LV portāls22.09.2017

Šodien Latvijā, Lietuvā un citviet pasaulē tiks atzīmēta Baltu vienības diena.

Atzīmējot šo dienu, AB dambī, notiks Baltu vienības dienai veltīts pasākums, kura laikā tiks iededzinātas divas īpaši veidotas ugunszīmes, kā arī notiks Rīgas folkloras kopu priekšnesumi un sadziedāšanās.

Pasākumā izskanēs latviešu, lietuviešu un prūšu dziesmas, piedalīsies publicists, Latvijas Radio 1 personība Eduards Liniņš. Iestājoties tumsai, notiks ugunszīmju aizdegšana. Turpinājumā koncertu sniegs Rīgas folkloras kopas.

Taču centrālais Baltu vienības dienas pasākums notiks rīt, 23.septembrī, Palangā, Lietuvā. To atklās Latvijas Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un Lietuvas Seima priekšsēdētājs Viktors Pranckietis.

Savukārt Ārlietu ministrija ziņo, ka iecerēts dibināt Baltu balvu, lai sekmētu baltu tautu vēstures pētniecību un valodas attīstību, kā arī literatūras popularizēšanu, ļaujot aizvien labāk vienam otru iepazīt. Pirmo Baltu balvu plānots simboliski pasniegt 2018. gadā, kad abas valstis svinēs simtgades. Balva tiks piešķirta par ieguldījumu latviešu un lietuviešu valodu un literatūras popularizēšanā, vēsturisko pētījumu veikšanā, kā arī citās jomās.

Baltu vienības diena kopš 2000. gada ir oficiāla svētku diena, pieminot 1236.gada 22.septembra vēsturiskos Saules kaujas notikumus, kad zemaiši un zemgalieši kopīgi sakāva Zobenbrāļu ordeņa bruņiniekus. Jāatzīmē, ka vēsturnieki šīs dienas notikumus vērtē kritiski - ar Saules kauju saistītās norises un notikumi nebūt neliecina par baltu vienotību. Abās pusēs kaujā piedalījās baltu cilšu karavīri (tāpat arī igauņi un līvi) un cīnījās viens pret otru. Plašāku vēstures izklāstu par šo dienu var lasīt LV portāla rakstā "Baltu vienības diena – vai 21. gadsimtā vēl jāturas pie izgudrotiem mītiem?"

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv