Sāk darboties CETA

LV portāls21.09.2017

Šodien, 21. septembrī, sāk darboties Visaptverošais ekonomikas un tirdzniecības nolīgums (CETA) starp Eiropas Savienību un Kanādu.

Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica preses konferencē skaidroja, ka patlaban ir sākta CETA pagaidu piemērošana, jo šo līgumu vēl nav ratificējušas visas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis. Bez Latvijas to ir izdarījusi vēl Dānija un Malta.

Z. Kalniņa-Lukaševica jaunā līguma sakarā saredz labas iespējas uzņēmējiem. Nākotnē perspektīva Kanādas tirgū varētu būt IT un start-up jomā. Lai pārrunātu sadarbības iespējas, oktobrī uz Kanādu vizītē dosies ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. Savukārt nākamgad vizītē Latvijā varētu tikt uzņemts Kanādas premjerministrs.

Kanādas vēstnieks Latvijā Alēns Osērs preses konferencē uzsvēra, ka CETA ir abpusēji izdevīgs ("win-win") līgums ES, Kanādai un Latvijai.

CETA ir modernākais tirdzniecības nolīgums, par kuru ES līdz šim ir vienojusies, un tostarp arī Latvijas uzņēmumiem atcelta lielākā daļa – 98,6% – muitas nodokļu, kas padarīs Latvijas preces konkurētspējīgākas Kanādas tirgū un palielinās preču eksportu uz Kanādu. Latvijas un Kanādas pakalpojumu tirdzniecības dinamika liecina, ka 2016. gadā eksports uz Kanādu bija 17 miljoni eiro, bet imports – 10 miljoni eiro. Visvairāk eksportētas mehāniskās ierīces, elektroiekārtas, pārtikas preces un dzērieni, tekstilmateriāli un tekstilizstrādājumi.

Atbilstības novērtēšanas dokumentu atzīšana likvidēs nepieciešamību pēc atkārtotas produktu sertificēšanas Kanādā. Savukārt profesionālo kvalifikāciju atzīšanas noteikumi dos lielākas iespējas Latvijas pakalpojumu sniedzējiem regulētajās profesijās.

Līdz ar CETA paveras pieeja Kanādas publiskā iepirkuma tirgum, tajā skaitā provinču un pašvaldību līmenī – tā faktiski ir pavisam jauna/nebijuša tirgus radīšana un jaunas iespējas Latvijas uzņēmumiem.

Saeima februārī atbalstīja likumu "Par Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu (CETA) starp Kanādu, no vienas puses, un Eiropas Savienību un tās dalībvalstīm, no otras puses".

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv