Beļģijā uzstādīs tēlnieka Gulbja veidotu piemiņas zīmi latviešu karavīriem

LV portāls18.09.2017

Šodien Latvijas Okupācijas muzejā paziņoja uzvarētāju konkursā par tiesībām Beļģijā izveidot piemiņas zīmi latviešu karavīriem. Konkursa uzvarētājs ir tēlnieks Kristaps Gulbis.

Beļģijas pilsēta Zedelgema sadarbībā ar Okupācijas muzeju nolēmusi uzstādīt piemiņas zīmi 11 727 latviešu karavīriem, kuri pēc Otrā pasaules kara beigām nonāca Zedelgemā kā kara gūstekņi. Ieceres realizēšanai tika izsludināts konkurss par pieminekļa tēla izstrādi.

Konkursā par visatbilstošāko tika izvēlēts Kristapa Gulbja projekts „Latvijas stāvstrops”. Tēlnieks skaidroja, ka, viņaprāt, veidojot darbu sabiedriskai videi, ir svarīgi, ka ideja ir viegli uztverama ikvienam. Tāpēc kā noteicošais simbols ir izvēlētas bites, jo bišu darbs un nozīme cilvēka dzīvē ir līdzīga un saprotama vairākās valstīs.

Pieminekli veidos bronzā atliets strops ar apzeltītām bitēm uz nerūsējošā tērauda sastatnes. Tam tiks pievienots arī skaņas elements – Latvijā, dabiskā vidē ierakstīta stropa bišu zuzēšana. K. Gulbis atzīmē, ka vidējais bišu skaits stropā ir 15 000 līdz 50 000, kas ir līdzvērtīgs nometnē ievietoto karavīru skaitam.

Jāatzīmē, ka konkurss bijis unikāls, jo Latvijas tēlniecībā šis ir viens no pirmajiem gadījumiem, kad vienas valsts pārstāvji lūdz citas tautas māksliniekus izveidot darbus viņu valsts pilsētvidei.

Zedelgemas pilsētas žūrijas pārstāvis Patriks Arno atzina, ka ideja par pieminekļa veidošanu radusies tad, kad Beļģijas televīzija sākusi rādīt valsts apslēptās vietas, un viena no tām bija gūstekņu nometne. Iegūstot vairāk informācijas, noskaidrojies, ka Otrā pasaules kara laikā tajā atradušies vairāk nekā 11 000 latviešu karavīru.

Piemineklis atradīsies jaunā pilsētas rajonā, laukumā, kam ir dots nosaukums „Brivibaplein” jeb „Brīvības laukums”, kas atrodas apmēram trīs kilometrus no agrākās gūstekņu nometnes.

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv