Saeima izsludina ārkārtas situāciju lauksaimniecības jomā 29 novados

LV portāls07.09.2017

Vasaras beigas Latgalē un Vidzemē bijušas trauksmainas. Plūdi skāruši lauku saimniecības un radījuši ievērojamus zaudējumus. Šodien Saeima izsludināja ārkārtas situāciju lauksaimniecības jomā 29 novados.

Lielo lietavu dēļ daudzas upes Latgalē un Vidzemē izgāja no krastiem, appludinot plašas platības un nodarot vērā ņemamus postījumus. Saeima ārkārtas situāciju izsludinājusi Aglonas, Baltinavas, Balvu, Ciblas, Dagdas, Daugavpils, Ilūkstes, Kārsavas, Krāslavas, Līvānu, Ludzas, Preiļu, Rēzeknes, Riebiņu, Rugāju, Vārkavas, Viļakas, Viļānu, Zilupes, Alūksnes, Jēkabpils, Madonas, Lubānas, Gulbenes, Cesvaines, Varakļānu, Krustpils, Salas un Aknīstes novadā.

Jau iepriekš valdība izsludināja ārkārtēju situāciju no 2017. gada 29. augusta līdz 2017. gada 30. novembrim 27 novados Latgalē un Vidzemē, par atbildīgo institūciju nosakot Zemkopības ministriju. Nedēļu vēlāk paziņoja par ārkārtas situāciju vēl divos novados.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs šodien, uzrunājot Saeimu, uzsvēra, ka šis būs "solis pretī zemniekiem", jo situācija ir saistīta arī ar līgumiem, projektiem un to izpildes termiņiem, kā arī Eiropas Savienības direktīvām. Zemkopības ministrs lēš, ka lietavu un plūdu dēļ Latgalē kopumā varētu būt nodarīti postījumi lauksaimniecības zemi līdz 20 tūkstošu hektāru platībā. Postījumi nodarīti ne tikai lauksaimniekiem un transporta infrastruktūrai, bet arī valsts un valsts nozīmes meliorācijas sistēmām. Turklāt šī nelaime lauksaimniekus skārusi tieši ražas novākšanas laikā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija ziņo, ka plūdu nodarītie zaudējumi ir 4,38 miljoni eiro. Daļa no šīs summas – 1,6 miljoni eiro – ir nepieciešama ceļu remontam, bet 2,7 miljoni eiro – infrastruktūras atjaunošanai. No līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem nepieciešami 3,07 miljoni eiro, bet pašvaldību līdzfinansējums sasniedz 1,31 miljonu eiro.

No 4. septembra līdz 2. oktobrim lauksaimnieki, kuriem spēcīgo lietavu un plūdu rezultātā bojā gājuši lauksaimniecības kultūraugu sējumi un sagatavotais siens, var pieteikties kompensācijas saņemšanai.

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv