Latvijas simtgades akcijā aicina meklēt dižkokus

LV portāls27.06.2017

Šodien tiek aizsākta Latvijas valsts simtgades akcija „LV100 dižošanās”. Akcijas laikā cilvēkus aicina doties dabā, lai ne tikai iepazītu Latvijas dabas daudzveidību, bet arī palīdzētu atrast vēl nezināmos Latvijas dižkokus.

Akcija "LV100 dižošanās" tika atklāta Ēbelmuižas parkā, Rīgā, pie viena no Rīgas dižkokiem.

Akcijas rīkotāji un vēstneši klātesošajiem pavēstīja akcijas ideju, kāpēc ceļā uz valsts simtgadi ir svarīgi apzināt un sargāt Latvijas dabas vērtības, kā arī sniedza praktiskus padomus, kā atpazīt un pareizi nomērīt noskatītos kokus un kur ir vislielākās iespējas dižkokus atrast.

Akcija "LV100 dižošanās" aicina ikvienu palīdzēt atrast dižkokus, kas vēl nav ietverti Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) datubāzē.

"Dižkoki ir viena no dabas pieminekļu kategorijām. Pašlaik DAP reģistra datubāzē ir reģistrēti 8625 dižkoki, lai gan ceturtā vai piektā daļa no tiem ir potenciālie dižkoki," atklāšanas pasākumā sacīja DAP speciālists Dainis Ozols, kurš lēš, ka Latvijā kopumā varētu būt ap 30 000 dižkoku.

Datus par atrastajiem dižkokiem būs iespējams ievietot digitālajā kartē. Pēc tam šos datus pārbaudīs un norādītos kokus dabā apsekos Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti. Ja koks atbildīs noteiktajiem standartiem, to reģistrēs oficiālajā dižkoku reģistrā un pie tā izvietos atpazīstamības zīmi. Tāpat tīmekļa vietnē interesentam būs pieejami materiāli par dižkoku meklēšanu un nozīmi, kā arī ar īpaša testa palīdzību varēs noskaidrot savai personībai visatbilstošāko dižkoku.

Kultūras ministrija ir izveidojusi arī īpašu infografiku par dižkokiem un to diženuma noteikšanu.

Iniciatīvu "LV100 dižošanās" organizē Kultūras ministrija un Dabas aizsardzības pārvalde, atbalsta Latvijas Televīzija, Latvijas Radio, portāls "LSM.lv". Iniciatīvu atbalsta arī "Picturehappy.lv" un "Uzvelckreklu.lv", kas interesentiem piedāvās iespēju apdrukāt personalizētu dižkoku meklēšanas akcijas T-kreklu.

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv