Izlaiž 5 eiro sudraba kolekcijas monētu „Latgales kongress”

LV portāls03.05.2017

Šodien dienas gaismu ieraudzījusi kārtējā Latvijas Bankas 5 eiro kolekcijas monēta. Šoreiz tā veltīta Latgalei par ieguldījumu Latvijas vienotības un valstiskuma idejas attīstībā.

Latgales kongress notika pirms 100 gadiem. Kongresā izšķiramais pamatjautājums bija, pa kuru ceļu turpmāk iet Latgalei: apvienoties ar Kurzemi un Vidzemi, vai mēģināt pašai veidot autonomiju. Latgalieši lēma – jāapvienojas Latvijas valstī un jāiegūst autonomija, esot Krievijā. Šis lēmums bija nozīmīgs turpmākajā ceļā uz neatkarīgu Latviju, jo 1917. gada pavasarī latvieši vēl nedomāja par savas valsts proklamēšanu. Tādējādi nākamo Latvijas valsti atbilstoši tā laika administratīvajam dalījumam veidoja trīs zvaigznes – Vidzeme, Kurzeme un Latgale.

Monētas dizaina un plastiskā veidojuma autors ir Ivars Drulle. Par iedvesmu kalpojusi viena no retajām kongresa dalībnieku fotogrāfijām.

Monētas cena ir 50 eiro. To var iegādāties Latvijas Bankas kasēs Rīgā un Liepājā. Monēta nopērkama arī numismātikas salonos, grāmatu un suvenīru veikalos un juvelierveikalos, kā arī VAS "Latvijas Pasts" e-veikalā. Visas tirdzniecības vietas apskatāmas šeit.

Monētas oficiālā svinīgā atklāšana notiks Latgales vēstniecībā "GORS", Rēzeknē, 4. maijā, kad Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs simboliski pasniegs monētas diviem valsti un Latgali pārstāvošiem cilvēkiem – Saeimas priekšsēdētājai Inārai Mūrniecei un dzejniecei, publicistei, latgalietei Annai Rancānei.

Kolekcijas monētu varēs iegādāties arī Latgales Simtgades kongresa laikā 5. maijā Latgales vēstniecībā "GORS" Rēzeknē.

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv