Saeimas Sēžu zālē atgriežas plāksnes ar Satversmes pantiem

LV portāls15.02.2017

Svinot Satversmes 95. gadadienu, šodien Saeimas Sēžu zālē svinīgi atklāja sienas plāksnes ar mūsu valsts pamatlikuma pirmajiem diviem pantiem.

"Šie panti ir ar īpašu vēsturi. Satversmes sapulce, kas bija Latvijas Republikas pirmais vēlētais parlaments un bija pilnvarota izstrādāt neatkarīgās Latvijas valsts konstitūciju, 1920. gada 27. maijā pieņēma "Deklarāciju par Latvijas valsti". Deklarācijā bija tikai šie divi panti," interesantus faktus svinīgajā pasākumā atklāja Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece.

Plāksnes ar Satversmes pantiem Saeimas Sēžu zāli rotāja jau 1. Saeimas darbības laikā, tomēr pēc parlamenta darbības pārtraukšanas plāksnes noņēma, un to tālākais liktenis nav zināms. Par godu Satversmes pieņemšanas 95. jubilejai plāksnes atjaunotas un atkal atgriežas Saeimas Sēžu zālē un tās uzstādītas tajā pašā vietā, kur tās atradās agrāk.

Plāksnes veidotas no ozolkoka, savukārt burti – no bronzas. Plāksnes atjaunotas pēc fotogrāfijām, kurās redzams zāles vēsturiskais izkārtojums. Tās veidojis koktēlnieks Gints Upītis.

Saeimā šodien tiks arī atvērts īpaši šim notikumam veltīts konstitūcijas suvenīrizdevums. Jubilejas izdevumā ir iekļauts Satversmes teksts ar grozījumiem, kas veikti laikā no 1933. līdz 2016. gadam.

Šodien Latvija svin Satversmes pieņemšanas gadadienu – 1922. gada 15. februāra vakarā Latvijas Satversmes sapulce atbalstīja Latvijas Republikas Satversmes I daļu, kurai bija lemts kļūt par demokrātiskas Latvijas valsts konstitūcijas pamattekstu. LV portālā šodien lasāms arī skaidrojumss par šo vēsturisko dienu.

KOMENTĀRI
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv