Vai cilvēkiem ar otrās un trešās grupas invaliditāti ir maksājumu atvieglojumi

J
jautā:
01. novembrī, 2023
Iveta

Labdien! Vai pastāv atlaides otrās un trešās grupas invalīdiem?

A
atbild:
03. novembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Cilvēkiem ar invaliditāti ir tiesības uz dažādu maksājumu atvieglojumiem, kuru apmēru ietekmē invaliditātes smagums. Ja ir noteikta otrā invaliditātes grupa, atlaižu ir vairāk. Tās dažādās jomās nosaka gan valsts, gan pašvaldības.

Piemēram, veselības aprūpē cilvēki ar otro invaliditātes grupu ir atbrīvoti no pacientu līdzmaksājuma par medicīnisko rehabilitāciju; plānveida operācijām; laboratoriskiem un diagnosticējošiem izmeklējumiem.

Personām ar otro invaliditātes grupu ir tiesības bez maksas izmantot sabiedrisko transportlīdzekli, kas pārvadā pasažierus pilsētas un reģionālās nozīmes maršrutā.

Gan otrās, gan trešās invaliditātes grupas gadījumā ir vairāku nodokļu atvieglojumi, tai skaitā ir lielāks ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamais ienākums.

Viss valsts noteikto atvieglojumu uzskaitījums ir apkopots Labklājības ministrijas mājaslapā šeit.

Pašvaldība var izdot saistošos noteikumus, kuros paredzēti atvieglojumi personām ar invaliditāti – nekustamā īpašuma nodokļa maksājumam, vērtējot ienākumus mājokļa pabalsta piešķiršanai. Tas ir jāuzzina savā pašvaldībā.