Valsts nodeva un personas kredītsaistības

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
13. septembrī, 2022
Māra

Pēc laulības šķiršanas nekustamais īpašums (māja un zeme), kā arī hipotekārais kredīts uz šo īpašumu tika sadalīts vienādās daļās – viena puse man un otra šķirtajam vīram. Šobrīd puse no kredīta ir dzēsta. Ar bijušo vīru esam vienojušies, ka es viņa īpašuma daļu atpērku. Atbilstoši normatīvajiem aktiem zemākā vērtība valsts nodevas aprēķinam par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā ir kadastra vērtība. Vai no kadastra vērtības var atskaitīt atlikušā kredīta vērtību, ja es šīs saistības pārņemšu līdz ar nopirkto īpašuma daļu?

A
atbild:
03. oktobrī, 2022
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Toms Vilnis, zvērināts advokāts

Par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā maksājamās valsts nodevas apmēru un samaksas kārtību, kā arī atbrīvojumus no valsts nodevas samaksas nosaka 2009. gada 27. oktobra Ministru kabineta noteikumi Nr. 1250 “Noteikumi par valsts nodevu par īpašuma tiesību un ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā”. Minētie noteikumi neparedz, ka, aprēķinot valsts nodevu par īpašuma tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā, būtu jāņem vērā personas kredītsaistības. Līdz ar to jautājumā norādītajam kredītam nav tiesiskas nozīmes, aprēķinot maksājamo valsts nodevu.