Nr. 13049

Kāpēc jāveic nekustamā īpašuma novērtēšana

 
Jautā: Māra | 24.10.2017

Labdien! Ja es vēlos pēc mantojuma tiesības apstiprināšanās nekustamo īpašumu uzreiz pārdot, kāpēc jāveic nekustamā īpašuma novērtēšana? Kas no tā mainās?

Atbilde sniegta: 06.12.2017.
Latvijas Zvērinātu notāru padome
Anta Maldupe-Krūmiņa, zvērināta notāre, padomes priekšsēdētāja vietniece

Mantojamās mantas novērtējums nepieciešams mantojuma procesa ietvaros. Saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 618 “Noteikumi par mantojuma reģistra un mantojuma lietu vešanu” 30. un 31. punktu mantojuma lietai jāpievieno mantinieku iesniegts mantojamās mantas saraksts un novērtējums, kas veikts pēc mantojuma atklāšanās, savukārt, ja mantojamās mantas sastāvā ir nekustamais īpašums, mantojuma lietai pievieno Valsts zemes dienesta izsniegtu izziņu par īpašuma kadastrālo vērtību un mežaudzes vērtību.

KOMENTĀRI
1


drošības attēls
Ekonomists
Iesaka:  +0 -0
Manuprāt, atbilde ir nepilnīga un ne līdz galam korekta. Īpašuma novērtēšana ir svarīga, lai fiksētu nekustamā īpašuma vērtību. Tas ir būtiski gan nodokļu vajadzībām, gan gadījumiem, ja radīsies kādi strīdi. Ja nebūs novērtējuma, tad nekustamo īpašumu novērtēs automātiski kadastrālās vērtības apjomā. Parastai kadastrālā vērtība ir būtiski zemāka par tirgus vērtību.Ja īpašumu pārdosiet, tad nodokli rēķinās no pārdošanas cenas un iegūšanas vērtības starpības. Ja nebūs novērtējuma, tad sanāks maksāt lielāku kapitāla pieauguma nodokli, jo būs zemāka iegūšanas vērtība. Novērtējums var noderēt, ja rodas kādi strīdi par mantojuma vērtību. Ja nebūs novērtējuma, tad mantojuma vērtību, mantinieku daļas utt. rēķinās no kadastrālās vērtības.
10.01.2018 16:34:35
Nepatīk
Patīk
JAUNĀKIE
Bruņinieku 41, Tālr.: 673-106-75
Rīgā, LV-1011 E-pasts: portals@lv.lv